Potpredsjednik GO SDP Požega Dinko Zima i potpredsjednica GO SDP Požega i saborska zastupnica Martina Vlašić Iljkić su održali tiskovnu konferenciju na kojoj su naglasili kako grad nema strategiju razvoja sporta u Požegi.
“Nakon objave u medijima da je Ministarstvo turizma i sporta odobrilo općini Velika oko pola milijuna kuna za početak izgradnje atletskog stadiona ne možemo ne osvrnuti se na nesposobnost požeških gradskih čelnika oko sporta i sportskih borilišta. Pitamo se kako je moguće da 22 godine od otimanja atletskog stadiona građanima Požege niti jedna vlast nije našla volje, a posebice znanja da izgradi atletski stadion koji je bila dužna izgraditi.
Čak nisu našli niti adekvatnu lokaciju!
A u isto vrijeme manje sredine Kutina, Križevci, Knin i drugi su iz EU projekata dobili sredstva za izgradnju istih. Ovdje bih istakao sposobnost načelnika općine Velika Vladu Bobana koji je prepoznao i iskoristio priliku za nešto što naši gradonačelnici nisu sposobni.
A situacija je slična i sa ostalima sportskim objektima. U bazen je 2016. godine prema pisanju medija uloženo 13 milijuna kuna, a gradonačelnik Neferović je govorio o dodatno je vrijednosti. Pitamo se što je na bazenima dodatna vrijednost osim što su obnovljeni? Nikakva. A još su obnovljeni gradskim novcem dok drugi gradovi to rade uz pomoć EU fondova.
Nadalje, niti jedna škola u Požegi nema adekvatnu sportsku dvoranu (!). Djeca nam u sklopu nastave hodaju po brdima jer nemaju uvjete za bolje. Roditelji u zimskom periodu djecu na treninge nogometa voze u Brestovac, Veliku itd.
Zar se moramo stidjeti da svaka općina ima sportsku dvoranu, a Požega gradske vlasti tolike godine nisu bile u stanju napraviti niti jednu.
Ali barem su se mogli potruditi da osiguraju sportskim udrugama adekvatne uvjete za treniranje tijekom zime. Najjednostavnije i jeftino rješenje je moglo biti postavljanje grijanog balona sa dva terena sa umjetnom travom u kojem bi moli trenirati nogometaši. Ta investicija nije velika, ali opet nema volje, želje, znanja a niti sposobnosti da se građanima omogući kvalitetniji i zdraviji život.
Što reći za ruglo od stadiona Slavonije. Izgrađen još 1953. Još prije četiri godine gradonačelnik Puljašić obećava da će stadion ići u rekonstrukciju, da su rupe na terenu itd. Kraj mandata se bliži, a rekonstrukcije nigdje. I sada je Ministarstvo turizma i sporta dodijelilo gotovo 10 milijuna kuna za sportsku infrastrukturu. Zašto Požega nije aplicirala na neke od projekata za obnovu stadiona? Bitno je da je obećano.
I tako, dalo bi se nabrajati još puno toga, ali to nije ništa čudno ako znamo da naš grad nije izradio niti Strategiju razvoja sporta u Požegi, kao što ima većina uljuđenih gradova. U viziji grada sport je spomenut na tri stranice i to nabrojane udruge i napisano nekoliko riječi o povijesti sporta. Bez jasne vizije jasno je da nema niti pomaka na bolje, a nema ga.
Nije dovoljno samo otvoriti rekreacijski centar čiju je gradnju započeo tvoj prethodnik, potrebno je i ulagati u njega.
Bitno je da se kroz projekt nabavilo 10 električnih bicikala vrijednosti 112 000 kuna koje su trebali koristiti turisti i djelatnici grada. Pitamo otvoreno gdje su ti bicikli? Gdje ih turist može besplatno posuditi? Ili uložiti 100 000 kuna u obnovu skejt parka.
Dakle zaključak je da već godinama imamo vlast u gradu Požegi kojoj nije stalo do ulaganja u sportsku infrastrukturu, a samim time i do fizičkog i mentalnog zdravlja građana.
Iz svega navedenog vidimo da ima prostora za boljitak i napredak sporta jer Požega ima sportsku tradiciju. Puno stvari se može uz malo volje i želje, a nadasve sposobnosti popraviti.
SDP na lokalnim izborima će se zalagati za
– izradu kvalitetne Strategije razvoja sporta u Požegi,
– izradu atletske staze na kojoj će se moći održavati službena sportska natjecanja
– izgradnju ili sanaciju sportskih borilišta
– izgradnju biciklističkih staza
– pokretanje zajedničkih projekta razvoja sporta i turizma,
– za nabavku bicikala za vožnju po gradu po uzoru na Koprivnicu,
– oživljavanje Požeškog gorja za održavanje sportsko turističkih manifestacija. Trail, mtb, hodanje, vinske utrke – čime se mora baviti Turistička zajednica grada Požege. Takve manifestacije ne mogu biti prepuštene sportskim udrugama.
– uvođenje reda u brojnost članova u sportskim udrugama te izradu kriterija raspodjele sredstava sportskim udrugama, a sve preko Sportskog saveza. Ovako kako je da sada rađeno gradonačelnik je dodjeljivao sportskim udrugama sredstva kako je želio te, na taj način, mogao njima manipulirati
– za to da predsjednici udruga ne budu nekompetentni političari ili osobe koje se nisu nikada bavile tim sportom. Dakle, dati sport sportašima a ne političarima.
– za transparentnost rada Javne ustanove za upravljanje sportskim objektima i dovođenje ljudi koji će biti kompetentni za ono što rade.
– za poticanje malih sportova. Zašto Požega ne bila poznata po npr. badmintonu ili zašto uz malo novca ne omogućiti građanima da se bave squošem
– za nastavak onoga što je bilo dobro do sada, a toga je bilo doista malo, a to je npr. prijevoz sportaša, koji treba biti pod kontrolom. Ne smije se dogoditi da pojedine udruge koriste kombi sportskog saveza u privatne svrhe
– uvođenje besplatne sportske rekreacije za građane svih naraštaja
– za vraćanje jedinstvenu školu nogometa kao vrlo dobar produkt za napredovanje najbolji
Da zaključimo poticat ćemo aktivnije bavljenje sportom pod geslom Sport za sve
što znači da ćemo promovirati zdrav i dugovječan život kroz bavljenje sportom svih vrsta i tako ublažiti negativne zdravstvene trendove, uzrokovane sve manjim kretanjem.”
Foto: Kronika požeško-slavonska